Euronews.green scrie că Județul Galați din estul țării se numără printre cele care nu au avut parte aproape deloc de ploi în ultimele trei luni, ceea ce a dus la secarea aproape completă a Lacului Tălăbasca. Unul dintre localnici a declarat că „este foarte rău ce se întâmplă, dacă nimeni nu ia măsuri, toată țara o să devină un deșert curând.”

Nu doar estul României a fost afectat de temperaturile extreme și lipsa ploilor. Aproape întreaga țară a sub alertă severă de caniculă în ultimele săptămâni, chiar mai multe zile la rând, ceea ce a dus la distrugerea completă a recoltelor precum porumbul sau grâul. Ministerul Agriculturii a promis că îi va compensa financiar pe fermierii afectați.

În șase județe, printre care Alba, Dolj sau Prahova, autoritățile le-au oferit localnicilor apă îmbuteliată pentru a-i ajuta să treacă peste acest episod. Valul de caniculă care a acaparat România în iulie încă își face simțită prezența în anumite zone chiar și acum, în august, punând presiune pe culturile rămase și pe rezervele de apă.