Conform TerraDaily, Franța a organizat reuniunea în calitate de președinte rotativ al grupului G7, cu participarea oficialilor guvernamentali, a reprezentanților industriei și a experților în climă. Obiectivul întâlnirii este accelerarea măsurilor pentru reducerea emisiilor de metan înaintea summitului COP31 programat în noiembrie.

Emisiile rămân aproape de niveluri record

Metanul este al doilea cel mai important gaz responsabil pentru schimbările climatice după dioxidul de carbon. Deși rămâne în atmosferă pentru o perioadă mai scurtă, efectul său de încălzire este de aproximativ 80 de ori mai puternic pe o perioadă de 20 de ani.

Ministrul francez al tranziției ecologice, Monique Barbut, a declarat că lumea este „foarte departe” de atingerea obiectivului global de reducere a emisiilor de metan cu 30% până în 2030, comparativ cu nivelurile din 2020.

Agenția Internațională pentru Energie (IEA) estimează că sectorul combustibililor fosili, inclusiv petrolul, gazele și cărbunele, generează 35% din emisiile de metan produse de activitățile umane.

Raportul Global Methane Tracker 2026 al IEA arată că emisiile provenite din operațiunile petroliere și de gaze au rămas „aproape de niveluri record” în 2025, în ciuda existenței unor soluții cunoscute pentru limitarea scurgerilor și arderilor controlate de gaze.

Oficialii spun că reducerea scurgerilor de gaze poate crește oferta globală de energie

Participanții la conferința de la Paris au susținut că reducerea scurgerilor și a arderilor inutile de gaze ar putea contribui la creșterea disponibilității energiei pe piață.

Comisarul european pentru energie, Dan Jorgensen, a afirmat că prevenirea scurgerilor ar permite introducerea pe piață a unor volume suplimentare de gaze naturale. El a spus că reducerea emisiilor de metan și securitatea energetică „nu sunt priorități concurente”.

Potrivit IEA, aproximativ 20% din gazul natural lichefiat transportat la nivel mondial, echivalentul a circa 110 miliarde de metri cubi, a trecut anul trecut prin Strâmtoarea Hormuz.

Agenția estimează că aproape 100 de miliarde de metri cubi de gaze naturale ar putea deveni disponibile anual prin reducerea emisiilor de metan din operațiunile petroliere și de gaze. Alte 100 de miliarde de metri cubi ar putea fi recuperate prin eliminarea arderilor non-urgente de gaze la nivel global.