Potrivit unei analize publicate de organizația non-profit Oceana, această cantitate de plastic ar putea umple stomacurile a 18 milioane de balene, conform The Guardian.
Raportul explică îngrijorările tot mai mari cu privire la riscurile pentru sănătatea umană cauzate de răspândirea microplasticelor, pe care oamenii de știință le asociază tot mai mult cu cancerul, infertilitatea și bolile de inimă. Mai mult, studiile arată că fiecare adult are în creier suficiente microplastice pentru a face o lingură de unică folosință.
„Coca-Cola este de departe cel mai mare producător și vânzător de băuturi din lume,” a declarat Matt Littlejohn, liderul campaniilor Oceana împotriva poluării. „Din acest motiv, impactul lor asupra oceanelor este uriaș.”
Coca-Cola - cel mai mare brand poluator cu plastic
Coca-Cola este cel mai mare poluator cu plastic la nivel mondial, urmat de PepsiCo, Nestlé, Danone și Altria, conform unui studiu din 2024 publicat în Science Advances.
Estimările Oceana se bazează pe date publice de la Coca-Cola cu privire la ambalajele din perioada 2018-2023, combinate cu prognozele de creștere a vânzărilor. Rezultatul arată că utilizarea plasticului de către companie va depăși 4.13 milioane de tone anual până în 2030.
Pentru a estima cât din acest plastic va ajunge în ecosistemele acvatice, cercetătorii au folosit o metodă verificată științific, publicată în revista Science în 2020, care a ajuns la cifra de 602 milioane de kilograme, adică aproape 220 de miliarde de sticle de jumătate de litru.
Coca-Cola a renunțat la obiectivul de 25% ambalaje reutilizabile până în 2030
Pentru Oceana, cea mai clară soluție de reducere a acestei cantități uriașe de plastic este revenirea la ambalajele reutilizabile, fie sub formă de sticle de sticlă returnabile, care pot fi refolosite de 50 de ori, fie sub formă de recipiente mai groase din plastic PET, proiectate pentru 25 de utilizări.
Coca-Cola a recunoscut chiar în 2022 că ambalajele reutilizabile sunt „printre cele mai eficiente modalități de reducere a deșeurilor” și și-a propus ca obiectiv atingerea unui procent de 25% de ambalaje reutilizabile până în 2030.
Însă această promisiune a fost discret eliminată din ultima strategie de sustenabilitate a companiei, publicată în decembrie 2024. Noile obiective ale Coca-Cola se concentrează în schimb pe creșterea conținutului reciclat al ambalajelor și îmbunătățirea ratelor de colectare, ceea ce pune accent pe dificultățile aduse de reciclarea sticlelor de băuturi și pe obiceiurile de consum greu de schimbat.
Activiștii de mediu avertizează de mult timp că reciclarea nu trebuie să fie singura soluție, deoarece mută responsabilitatea asupra consumatorilor, ceea ce nu va rezolva problema de la rădăcină. Producția de plastic se bazează pe petrol, ceea ce face ca utilizarea masivă de plastic de către corporații să fie un factor direct al schimbărilor climatice.
Cu toate acestea, există speranță, prin sisteme de umplere pe care Coca-Cola le operează la scară largă în mai multe țări, inclusiv Brazilia, Germania, Nigeria și chiar în unele părți ale SUA, precum sudul statului Texas.


Comentezi?