Potrivit ESG Today, tehnologia cu captarea carbonului folosită de Arbor se bazează pe captarea emisiilor cu ajutorul bioenergiei, generând anual aproximativ 5MW de energie regenerabilă, suficient pentru alimentarea a 4.000 de locuințe. Sistemul, care folosește deșeuri organice pentru a genera energia, este modular, ceea ce înseamnă că poate fi implementat la diverse situri.

Sistemul care convertește biomasa este similar celor folosite pentru propulsia navelor spațiale, fiind dezvoltat de către foști ingineri din cadrul SpaceX, astfel că este la propriu inginerie spațială. Arbor va putea folosi acest sistem pentru a capta și a stoca permanent 75.000 de tone de CO2 anual la început, echivalentul îndepărtării a 16.000 de vehicule de pe șosele.

Ulterior, după ce acest sistem va fi scalat la producție de 100MW până în 2030, el va putea capta anual circa două milioane de tone de emisii de dioxid de carbon.

Brad Hartwig, CEO of Arbor, a declarat că „angajamentul Microsoft de a deveni o companie net-zero până în 2050 se aliniază foarte bine cu obiectivul nostru de a contribui cu captarea carbonului și producția energetică prin care putem îndepărta CO2-ul. Acest acord subliniază fezabilitatea tehnologiei și ne aduce cu un pas mai aproape de a o implementa la nivel comercial.”

Brian Marrs, Senior Director for Carbon Removal and Energy în cadrul Microsoft, adaugă faptul că „sistemul și modularitatea acestuia sunt elemente promițătoare pentru o soluție climatică de viitor. Arbor oferă o tehnologie prin care produce energie electrică din surse regenerabile și captează, totodată, emisiile poluante de carbon.”

Sursă foto: Arbor