Conform estimărilor internaționale, până la finalul anului 2024, vor fi produse 770 de milioane de tone de deșeuri din plastic în întreaga lume, din care aproape 10% (70 mil. tone) ajung în natură, fiind peste capacitatea normală de gestionare a deșeurilor.

Sondajul realizat de WWF-România (Fondul Mondial pentru Natură), o organizație specializată în conservarea mediului din lume, evidențiază că prezența deșeurilor de plastic în natură este una dintre cele mai mari probleme de mediu din țară, alături de defrișarea pădurilor, poluarea apelor, poluarea aerului, deșertificarea terenurilor și creșterea temperaturilor. Astfel, românii se arată dornici să se implice activ în protejarea naturii prin colectarea deșeurilor, încurajați de acțiuni precum proiectul “Patrula Zero Plastic”, implementat anual de organizația WWF-România, iar 46% spun că i-ar motiva să acționeze împotriva problemelor de mediu dacă zona în care trăiesc este în pericol.

“Poluarea cu plastic a devenit o problemă endemică în România. Numai în Brașov și Delta Dunării am colectat anual mii de kilograme de deșeuri prin programul Patrula Zero Plastic. Studiul nostru arată că 56% dintre români consideră că există mult prea multe deșeuri în natură. Este vital să acționăm rapid pentru a preveni degradarea ireversibilă a naturii, printr-o schimbare de comportament și o implicare activă”, declară Monia Martini, Green Economy Projects Manager în cadrul WWF-România și coordonatorul programului “Patrula Zero Plastic”, o acțiune de colectare a deșeurilor și de educare privind poluarea cu plastic în Brașov și Delta Dunării.

Responsabili pentru strângerea deșeurile din plastic: ce cred românii

Întrebați cine strânge în prezent deșeurile de plastic din natură, 62% dintre români spun că cel mai mult se ocupă ONG-urile preocupate de mediu, urmate de cetățeni și companiile de colectare a gunoiului, respectiv primăria pentru 26% dintre respondenți.

Întrebați cine ar trebui să fie responsabili, studiul arată că 72% dintre români consideră că ei înșiși sunt responsabili pentru strângerea gunoaielor din natură. Pe următoarele locuri se află, în opinia lor, companiile de colectare de gunoi (pentru 64% dintre ei), primăria (61%) și alte persoane (53%).

Ce măsuri ar trebui luate și de ce s-ar implica românii

Românii susțin că este nevoie de o serie de măsuri pentru protejarea naturii cu aproape 40% considerând că impunerea unor sancțiuni financiare și legale pentru toți cei care cauzează probleme de mediu este cea mai bună metodă pentru limitarea aruncării gunoaielor. 18% consideră că schimbarea sistemului de educație este cea mai eficientă măsură, iar 14% cred că o alternativă bună este schimbarea politicilor publice.

În schimb, 10% dintre ei cred că realizarea unor campanii de conștientizare a problemelor de mediu este soluția optimă.

Totodată, întrebați ce i-ar motiva să acționeze împotriva problemelor de mediu, 47% au menționat catastrofele naturale ca motiv principal. 46% dintre români ar fi mai implicați în protejarea mediului dacă zona în care trăiesc ar fi în pericol, iar 41% dacă ar exista o criză ecologică.

Poluarea cu plastic reprezintă o problemă semnificativă, care amenință viața sălbatică, ecosistemele și sănătatea umană. Materialele plastice de unică folosință, cum ar fi pungile, paiele și sticlele de plastic, contribuie în mare măsură la această problemă. Aceste obiecte sunt concepute pentru a fi folosite o singură dată și apoi aruncate, dar au nevoie de secole pentru a se descompune și ajung adesea în gropile de gunoi, în oceane și în alte habitate naturale.

Pentru a reduce cantitatea de deșeuri din mediul natural, WWF-România derulează anual programul “Patrula Zero Plastic” în Delta Dunării și la Brașov, în care elevi, profesori și alte persoane participă la ecologizări în regiunile respective.

Derulat din 2020, programul “Patrula Zero Plastic” cuprinde activități de informare și educare adresate tinerilor, turiștilor și membrilor comunităților locale, activități de advocacy adresate autorităților locale și responsabililor cu colectarea deșeurilor, precum și activități de ecologizare prin prezența voluntarilor.

Deșeurile din plastic și poluarea cauzată de acestea sunt problematici tot mai mari, astfel că, pentru a atrage atenția asupra impactului acestora, în acest an, 5 septembrie a fost declarată la nivel global Ziua depășirii cantității deșeurilor din plastic - Plastic Overshoot Day. Cantitatea de gunoi din plastic de pe planetă excede capacitatea reală și posibilitățile de gestionare a deșeurilor, având în vedere că, până la final de an, vor fi produse în total 220 de milioane de tone de plastic.