Euronews.green scrie că aproximativ 42% din emisiile de metan ale planetei provin din sectorul agricol, iar din acestea, 8% sunt atribuite cultivării orezului. Rize este un startup focusat pe colaborarea cu micii fermieri, iar reprezentantul companiei Siem Schreurs spune că „încercăm să oferim fermierilor tehnologia potrivită și să ne asigurăm că o adoptă pe termen lung.”

Problema legată de culturile de orez ține de metoda prin care acesta sunt crescute, anume prin inundarea controlată a terenurilor, care creează un mediu ideal pentru dezvoltarea anumitor tipuri de organisme care eliberează metan. O problemă corelată este aceea că peste 3.5 miliarde de oameni își obțin 20% din necesarul caloric din orez, ceea ce duce la o creștere a cererii și automat, a emisiilor.

În mod normal, cultivarea orezului implică inundarea terenurilor, însă în Vietnam și Indonezia, Rize propune o soluție diferită, numită inundare și uscare alternativă, care implică faptul că terenurile respective pot fi uscate înainte de a adăuga apă din nou. Această metodă poate reduce emisiile de metan cu până la 50%, iar cercetătorii Rize vor să crească eficiența prin metode dezvoltate în laborator.

Chiar dacă testele inițiale s-au dovedit a fi eficiente, reprezentanții companiei sunt de părere că marile companii trebuie să se alăture efortului.

„Suntem un startup agri-tech care se confruntă cu o problemă uriașă”, adaugă Schreur. „E nevoie de implicarea altor actori, cum ar fi marile companii care cumpără cantități mari de orez.”