ESG Today scrie că Neustark este o companie elvețiană specializată în captarea carbonului din atmosferă și stocarea permanentă a acestuia în beton obținut din demolări. Oficialii Neustark spun că noua finanțare va sprijini expansiunea globală a companiei și o va ajuta să capteze un milion de tone de emisii CO2 până în 2030.

În prezent, la Neustark există planuri de a construi 40 de fabrici în Europa, iar compania a reușit să vândă 120.000 de tone de CO2.

Johannes Tiefenthaler, co-CEO și fondator Neustark, a declarat că „transformăm cel mai mare flux de deșeuri la nivel global - betonul din demolări - într-un burete pentru carbon. În ultimul an, am reușit să implementăm soluția noastră la 19 unități de producție. Investiția obținută acum ne va ajuta să creștem impactul pe care îl avem în Europa și să pătrundem pe noi piețe din America de Nord și Asia-Pacific, dar și să dezvoltăm noi tehnologii care să ne permită să stocăm și mai mult dioxid de carbon în deșeuri minerale.”

Finanțarea a fost condusă de către Decarbonization Partners, parteneriat de investiții în tehnologii climatice din care fac parte BlackRock și Temasek, însă au participat și investitori individuali, cum este Blume Equity.

Meghan Sharp, Global Head & Chief Investment Officer la Decarbonization Partners, adaugă: „captarea, stocarea și utilizarea carbonului sunt principalele noastre puncte de interes și credem că am găsit partenerul perfect pentru a scala această industrie - dar și impactul ei pentru decarbonizare - în anii ce vor urma. Neustark nu doar ajută organizațiile să integreze îndepărtarea carbonului pentru a-și reduce emisiile de gaze cu efect de seră, dar soluția lor contribuie la decarbonizarea industriei construcțiilor.”