Olimpiada de vară de la Paris de anul trecut a adus în discuție folosirea râului Sena pentru înot. Un proiect de sute de milioane de euro pentru a evita îmbolnăvirea oamenilor care ar dori să se scalde în râu. Parizienii au reușit, iar după zeci de ani locuitorii au putut să înoate în Sena. Astfel, orașul a stabilit trei zone sigure, una lângă Catedrala Notre-Dame, lângă Turnul Eiffel, iar al treilea loc este în Estul orașului.

Mai multe orașe din Europa și-au redat râurile locuitorilor, într-o regenerare urbană perfectă pentru vară. Iată câteva dintre ele, conform Positive News.

Copenhaga, Danemarca

Danemarca e una dintre țările cu cea mai bună calitate a vieții pentru locuitori, iar Copenhaga este un rai pentru cei care vor să meargă cu bicicleta. Dar pentru mult timp locuitorii nu au putut să folosească pentru înot canalele care străbat orașul din cauza portului care producea substanțe toxice. La începutul anilor 2000 municipalitatea a decis să transforme lucrurile și să investească în curățarea apei, iar înotul a redevenit sigur.

Oslo, Norvegia

Ca și în cazul Danemarcei, norvegienii au transformat apele portuare. Multă vreme portul a fost folosit pentru construcția de nave de mare tonaj, ceea ce aducea substanțe poluante în apă. Cu toate acestea, strategia orașului s-a transformat pentru a crea Fjord City, o transformare a portului într-o zonă de agrement, cu plajă, chiar dacă la Oslo e destul de frig, dar și ape sigure. În plus, pe lângă apa bună de înot, norvegienii au dezvoltat, bineînțeles, și saune.

Rotterdam, Olanda

Unul dintre cele mai mari porturi comerciale din Europa, Rotterdam nu părea că va avea mari șanse pentru a se transforma într-un oraș prietenos cu înotătorii. Dar portul a fost mutat în afara orașului, iar orașul a început transformarea râului Maas, inclusiv prin crearea de insule urbane în mijlocul râului. Fostul port Rijnhaven a fost reimaginat ca o plajă cu copaci pentru a permite oamenilor să stea în natură chiar dacă sunt în mijlocul orașului. De anul trecut apa a devenit destul de sigură pentru înot.

Basel, Elveția

În 1986 râul Rin a fost poluat de scurgeri de chimicale. A fost o lovitură pentru fauna subacvatică, dar și pentru locuitori. Cu toate acestea, orașul a lucrat pentru a transforma râul și a-l face potrivit înotului. Rinul este o rută comercială în continuare, dar este destul de sigur pentru ca localnicii să înoată. Dincolo de zone de scăldat, plajă, locuitorii din oraș uneori chiar fac naveta dintr-o parte a alta a orașului cu ajutorul unor plute.