Euronews.green scrie că reprezentanții guvernului Serbiei au invitat mai mulți oficiali săptămâna trecută la Belgrad pentru a discuta despre posibilității dezvoltării unei industrii a litiului la nivel național. Printre participanți s-a numărat și CEO-ul brandului german de autovehicule Mercedes-Benz.

Discuțiile s-au conturat în jurul unui subiect, anume depozitele de litiu descoperite în 2004 de către compania specializată în minerale Rio Tinto, iar cantitatea de minereu de litiu se ridică la aproximativ 158 de milioane de tone. Dacă ar fi excavate și procesate, aceste resurse ar putea asigura 30% din necesarul producției europene de mașini electrice.

În prezent, Europa, ca toată planeta de altfel, se bazează pe resursele de litiu din America de Sud, iar procesarea materiei prime se face în mare parte în China.

Cancelarul Germaniei Olaf Scholz a declarat că „acesta este într-adevăr un proiect european. Vreau să îmi arăt sprijinul față de integrarea europeană a țărilor din regiunea vestului Balcanilor.”

Viitoarea mină din Serbia, care ar putea fi deschisă în 2028, va avea circa 2.100 de angajați locali, însă experții în probleme de mediu avertizează că pericolele de poluare sunt mari și trebuie tratate cu seriozitate.

Pentru a se asigura că litiul nu va fi exportat către alte state sau regiuni de pe glob, președintele SerbieiAleksandar Vučić a declarat că toate companiile care vor să folosească litiu din Serbia vor trebui să își deschidă unități de producție locale, subliniind importanța unui lanț valoric local.

Ambasadorul britanic în Serbia, Edward Ferguson, adaugă: „ne gândim cum să proiectăm acest lanț valoric, astfel încât litiul extras să fie procesat local: pentru a transforma materia primă în catozi care să fie integrați în baterii pentru mașinile electrice viitoare.”