Euronews.green scrie că datele preliminare colectate de către meteorologi arată faptul că temperatura medie globală a fost 17.09 grade Celsius, cu 0.01 grade Celsius mai ridicată decât recordul stabilit anterior pe 6 iulie 2023. C3S spune că schimbările climatice cauzate de om sunt cauza principală, iar dacă oamenii nu ar mai polua atmosfera prin acumularea de deșeuri sau arderea combustibililor fosili, aceste recorduri ar fi depășite mai rar.
Directorul C3S Carlo Buontempo a declarat că „suntem într-un moment critic, iar pe măsură ce planeta continuă să se încălzească, vom avea mai multe recorduri depășite în lunile și anii ce vor urma.”
Temperaturile au fost mai ridicate decât de obicei în mai toate regiunile, printre care și Antarctica sau California, regiune americană unde au avut loc și multe incendii de vegetație, contribuind la creșterea poluării și a temperaturilor.
Cercetătorul specializat în climă din cadrul Berkeley Earth Zeke Hausfather este unul dintre cercetătorii care spun că există șanse de 92% ca 2024 să fie un an mai fierbinte decât a fost 2023.
Totodată, omul de știință din cadrul Texas A&M University Andrew Dessler a declarat că „încălzirea va continua să aibă loc cât timp vom pompa emisii de gaze cu efect de seră în atmosferă, dar avem tehnologia necesară pentru a preveni asta. Ceea ce ne trebuie acum este voință politică.”


Comentezi?