ESG Today scrie că Northern Ligths este un proiect de colaborare dintre cele trei companii lansat în 2020 cu scopul de a transporta emisiile captate de Longship, fabrica guvernului norvegian unde sunt captate deja emisii de CO2. Longship a fost lansat chiar în 2020, iar reprezentanții norvegieni spun că soluțiile pentru captarea și stocarea carbonului reprezintă o măsură de atingere a obiectivelor Acordului de Paris pentru limitarea încălzirii globale la 1,5 grade Celsius.

Un proiect ambițios pentru transportul și depozitarea carbonului

Anunțul investiție de 714 milioane de dolari reprezintă și decizia finală pentru dezvoltarea celei de-a doua faze a proiectului, prima fază fiind finalizată în septembrie anul trecut, conform partenerilor.

Planul inițial era de a transporta și stoca o cantitate de 1,5 milioane de tone de emisii CO2, dar noile planuri vor aduce un boost mare pentru o capacitate totală de 5 milioane de tone CO2 sub formă lichidă.

Carbonul va fi transportat printr-o rețea de conducte lungă de 100 de kilometri și vor fi „injectate” pe fundul mării într-un depozit aflat la 2.600 de metri sub mare.

Proiectul Northern Lights va transporta și depozita emisiile de carbon preluate de la Stockholm Exergi, companie suedeză ce va construi o fabrică de bioenergie cu capacitate de captare a carbonului. Acordul va intra în vigoare din anul 2028 și va viza stocarea a 900.000 de tone de CO2 pe an pe o perioadă de 15 ani.

Finalizarea celei de-a doua faze a proiectului Northern Lights ar putea avea loc în a doua jumătate a anului 2028.

Sursă foto: Northern Lights