Potrivit reprezentanților Uniunii Europene, progresele de până în prezent indică faptul că, până în 2030, regiunea își va reduce amprenta de carbon cu 54% față de obiectivele stabilite de 55%.

Obiective de mediu mai ambițioase spre jumătatea secolului

Euronews.green scrie că deși obiectivele de reducere a emisiilor sunt dificil de îndeplinit pentru marile economii ale lumii, Comisia Europeană vrea să propună noi ținte pentru regiune pentru anul 2040. Acestea ar putea prevede o reducere a amprentei de carbon de până la 90%.

Poate una dintre cele mai importante măsuri care a facilitat această realizare este adoptarea accelerată a surselor regenerabile, care a atins 24% în anul 2023 la nivel european. Pentru anul 2030, statele europene ar putea atinge o cotă cumulate de producție din surse nepoluante de 42,5%.

Wopke Hoekstra, reprezentant al Comisiei Europene, a declarat că „emisiile au fost reduse cu 32% din 1990, în vreme ce economia a crescut cu aproape 70 de procente, ceea ce dovedește că acțiunile climatice și creșterea economică pot coexista.”

Pentru a asigura un progres cel puțin la fel de bun ca până acum, statele membre trebuie să continue implementarea și îmbunătățirea strategiilor de mediu, iar Uniunea Europeană trebuie să pună în aplicare legislația de mediu.