Dioxidul de azot, un poluant asociat în mod obișnuit cu gazele de eșapament ale motoarelor diesel, este printre substanțele nocive eliberate în timpul utilizării aragazului și a plitei pe gaz.
Tranziția de la gătitul pe gaz, prevăzută de Comitetul pentru Schimbări Climatice al Regatului Unit, va aduce îmbunătățiri semnificative calității aerului din multe locuințe, conform The Guardian.
40.000 de morți premature din cauza dioxidului de azot
Înainte de restricțiile impuse de Covid în 2020, Dr. Felix Leach de la Universitatea Oxford, a primit 16 monitoare de poluare a aerului. Cu proiectul său suspendat brusc, el a decis să testeze dispozitivele în propria casă și grădină. Acesta a descoperit că cele mai ridicate niveluri de poluare a aerului din locuința sa erau asociate cu gătitul.
Dioxidul de azot, un poluant de obicei asociat cu gazele de eșapament ale motoarelor diesel, era în medie de trei până la 12 ori mai ridicat în interior decât în exterior. Cel mai mare nivel se înregistra în bucătărie, din cauza utilizării aragazului și a plitei pe gaz, unde poluarea persistă ore întregi.
„Nivelul de poluare din casa mea este mult mai mare decât cel despre care mă preocup profesional. Eficiența energetică și ventilația sunt în conflict, cel puțin în casa mea, și încă nu am găsit soluția optimă. De îndată ce situația financiară îmi va permite, voi înlocui plita pe gaz cu una cu inducție,” spune Dr. Leach, care studiază sistemele de propulsie și poluarea aerului.
Leach nu este singurul care se confruntă cu aceste probleme. Se estimează că aproximativ 40.000 de persoane din Marea Britanie și Europa mor prematur în fiecare an din cauza efectelor pe termen lung ale expunerii la dioxidul de azot provenit din gătitul pe gaz, care afectează grav și sănătatea celor care suferă de boli pulmonare obstructive cronice.
Noi date despre poluarea aerului din bucătării
Proiectul Ingenious, care monitorizează calitatea aerului din 310 locuințe din Bradford, oferă acum noi date relevante.
Profesorul Nic Carslaw de la Universitatea din York, coordonatorul proiectului, explică că „poluanții din aer sunt emiși în timpul gătitului, ceea ce include o varietate de compuși care dau aromele caracteristice mâncărurilor noastre preferate. Cele mai ridicate emisii de particule apar atunci când se prăjește carne la temperaturi înalte.”
Primele rezultate obținute de echipa din York arată că nivelul mediu de poluare cu particule din bucătăriile care folosesc exclusiv gătitul pe gaz este aproape dublu față de cele care utilizează doar energie electrică.


Comentezi?