Despre ce se vorbește la Cities of Tomorrow

Evenimentul se va desfășura pe durata a două zile: conferința propriu-zisă în 23 octombrie, la Cinema Studio din Timișoara și vizite la companii, în 24 octombrie.

Conferința va fi deschisă de primarul Timișoarei, Dominic Fritz, și va cuprinde, pe lângă prezentările experților în urbanism, două dezbateri pe teme precum „Smart Urbanism - Cities for People: Meaningful and Impactful Urban Development (Urbanism inteligent – Orașe pentru oameni: dezvoltare urbană de impact)” și „Smart Investments, Smarter Cities: How Business Shapes the Urban Future” (Investiții inteligente, orașe mai inteligente: cum modelează afacerile viitorul urban).

La final vor fi anunțați și premiați câștigătorii tradiționalului concurs de proiecte, organizat în fiecare an în cadrul conferinței.

Vizitele la fața locului reprezintă mediul perfect pentru transferul de know-how și oferă o perspectivă asupra strategiei și punerii în aplicare a provocărilor și a poveștilor de succes la nivel local, a modului în care acestea au condus la dezvoltarea centrelor urbane și a planurilor de dezvoltare viitoare atât ale companiilor, cât și ale orașelor.

Vor fi organizate patru astfel de vizite, care vor urmări aspecte precum: digitalizarea și guvernanța orașului, regenerarea urbană și investițiile axate pe nevoile oamenilor, dezvoltarea economică și investițiile inteligente, turismul.

În cadrul vizitelor vor fi prezentate platforme digitale, spații urbane revitalizate, modele de succes ale companiilor privind dezvoltarea industrială ecologică, producția high-tech, dezvoltarea forței de muncă și infrastructura durabilă, dar și patrimoniul arhitectural, viața culturală și experiențele urbane autentice.

Vizitele tematice au rolul de a arăta cum se poziționează Timișoara ca destinație urbană, atractivă atât pentru investitori, cât și pentru turism.

Evenimentul reunește o paletă largă de profesioniști din mai multe domenii de activitate: primării, companii private românești și străine, companii de utilități urbane și de infrastructură, agenții de dezvoltare regională, consilii municipale și județene, firme de planificare urbană și arhitectură, sectorul imobiliar și bancar, camere de comerț și industrie, clustere industriale, ONG-uri.

Discuții la masa rotundă

Între 24 septembrie și 17 octombrie vor avea loc nouă mese rotunde, majoritatea online.

O premieră pentru acest an este organizarea în format fizic a două dintre ele, la Cluj, pe tema eficienței energetice, și la Brașov, pe tema regenerării urbane. La Cluj, masa rotundă se desfășoară în parteneriat cu publicația Energynomics și are o componentă practică – o vizită la compania Termonapoca. La Brașov, dezbaterile vor fi urmate de asemenea de o vizită - un tur în cartierul Coresi, un proiect al firmei de consultanță imobiliară Nhood România.

Mesele rotunde online vor avea următoarele teme: economie circulară, dreptul construcțiilor, oportunități de finanțare și fonduri europene, mobilitate, turism și cultură, siguranța orașelor, digitalizare și guvernanța orașelor. Participanții vor discuta tema propusă pe durata a două ore, iar soluțiile găsite vor putea fi aplicate ulterior în propriile proiecte, actuale sau viitoare.