Potrivit Euronews.green, autoritățile orașului au implementat un sistem local de garanție-returnare pentru reutilizarea paharelor, iar astfel, Lisabona devine prima capitală europeană care vrea să oprească în mod activ risipa de pahare.
SGR la puterea a doua
Primele două astfel de puncte sunt operaționale în Praça de São Paulo și în Praça do Príncipe Real încă din data de 27 iunie 2025. Clienții trebuie să plătească o garanție în momentul în care comandă o băutură, care le este servită într-un pahar reutilizabil. După ce termină, trebuie doar să apropie cardul sau telefonul cu care au făcut plata de terminal, iar garanția le este returnată.
Autoritățile din Lisabona vor deschide mai multe astfel de puncte în oraș până în luna octombrie a acestui an. Reglementarea vine în urma unei legi aprobate de Consiliul Local din Lisabona în 2024, prin care se interzicea utilizarea paharelor din plastic de unică folosință, iar tehnologia implementată provine de la TOMRA, companie specializată în aparatură scalabilă de colectare a containerelor reutilizabile.
Rui Cordeiro, Consilier pentru Deșeuri și Economie Circulară în cadrul Consiliului Local din Lisabona, a declarat că „ne angajăm să oferim un exemplu de urmat, prin promovarea alternativelor la plasticul de unică folosință și prin implicarea partenerilor în schimbări reale către comportamente mai responsabile de consum.”
Impactul unui astfel de sistem în România
Același sistem va fi implementat și în cafenele, baruri și cluburi din capitala Portugaliei. Un sistem similar de garanție-returnare pentru pahare poate fi implementat și în București, Cluj sau județul Constanța, de exemplu, acestea fiind trei locații foarte populare de festivaluri de la noi din țară, unde paharele aruncate de participanți pot genera o adevărată problemă de mediu. În 2023, la UNTOLD au fost folosite circa 50.000 de pahare reutilizabile.
CODRU – Eco-Friendly, este primul festival din România organizat la Timișoara care a folosit un astfel de sistem, pentru care participanții au plătit 10 lei, iar la final, au avut posibilitatea de a returna paharele pentru a primi înapoi banii, însă unii au ales să îl păstreze ca suvenir.


Comentezi?