Electrive scrie că BMW vrea să lanseze prima sa mașină cu hidrogen în 2028, astfel că a treia generație de motoare cu pile de combustie trebuie să fie gata până atunci. Nu au fost date publicității detalii despre noua tehnologie de către niciuna dintre cele două companii, dar reprezentanții BMW au comunicat că aceasta va fi implementată pe un șasiu existent. Astfel, nu se va concepe un nou vehicul de la zero care să folosească doar hidrogenul, așa cum este cazul cu modelul Mirai de la Toyota.
În prezent, BMW testează pilele de combustie pe unul dintre cele mai populare modele ale sale, anume X5, într-un prototip care se numește 100 iX5 și care poate parcurge aproximativ 800 de kilometri cu un plin.
Producătorul bavarez de vehicule s-a angajat să reducă emisiile individuale ale vehiculelor sale cu cel puțin 40% până în 2030 și tot până în acel an își dorește ca mașinile electrice să reprezinte 50% din vânzările sale.
Conform ESG Today, Oliver Zipse, Președintele Consiliului Administrativ al BMW AG, a declarat că „acesta este un moment important în industrie: primul vehicul premium de serie cu hidrogen, care va sublinia importanța progresului tehnologic în formarea viitorului mobilității electrice.”
Koji Sato, Președintele Toyota, adaugă faptul că, dată fiind pasiunea ambelor companii pentru mașini, „vom întări eforturile de colaborare pentru a extinde infrastructura, astfel încât să popularizăm hidrogenul în societate.”
Sursă foto: BMW


Comentezi?