The Guardian scrie că ringurile de dans cinetice, care generează energie atunci când publicul dansează, dar și brățările cu LED reciclabile și călătoriile cu trenul au fost o parte dintre măsurile care au contribuit la reducerea emisiilor.

Astfel, reprezentanții trupei Coldplay au declarat că „emisiile directe de CO2 din primii doi ani sunt cu 59% mai mici decât cele susținute la turul anterior (2016-2017), dacă le comparăm individual.”

Angajamentul de sustenabilitate al Coldplay pentru turul Music of the Spheres era de a reduce emisiile de carbon „cu cel puțin 50%”, ceea ce înseamnă că rezultatele din prezent au depășit deja acest obiectiv.

„Vrem să le mulțumim celor care au venit la concerte și au ajutat la încărcarea bateriilor prin bicicletele și ringurile de dans speciale”, spun reprezentanții Coldplay.

Totodată, ei le-au mulțumit „tuturor care au venit pe jos, cu bicicleta, cu ride sharing sau cu transportul public; tuturor celor care au venit cu sticle de apă reutilizabile și au înapoiat brățările cu LED; și tuturor celor care au cumpărat un bilet, pentru că au ajutat la plantarea a șapte milioane de copaci.”

Bicicletele speciale instalate în jurul zonei de concert au ajutat la alimentarea unora dintre dispozitivele electronice necesare concertului, cum ar fi boxele, telefoanele sau laptopurile echipei cu energie curată, care a fost suplimentată și de panourile solare.

Până în prezent, 18 dintre concertele susținute de Coldplay au fost alimentate cu ajutorul bateriilor uzate provenite de la modele BMW electrice. În plus, un copac a fost plantat pentru fiecare bilet vândut, cumulând 7 milioane până în prezent.