Dacă ai ajuns aici deja ai intrat într-un subiect care împarte oamenii în două tabere. Pe de o parte îi vei avea pe cei care ori nu apreciază electricele, ori nu apreciază Dacia Spring, ori vor considera că e o tablă, că are un preț prea mare, că e prea fabricată în China, tot felul de lucruri. Aici, din punctul meu de vedere, intră cei mai mulți dintre cei care oricum nu vor cumpăra niciodată Dacia Spring și nu sunt public țintă.
Pe partea cealaltă a eșafodului sunt cei care văd mașina ca o utilitate. Oameni care poate nu vor să cumpere o mașină second hand. Sau caută o mașină mică. Ceva cu care să se deplaseze în oraș, fie că vorbim de dus copilul la grădiniță, fie că te duci la piață.
Despre Spring nu ai cum să ai o opinie unitară. Și nici nu e nevoie. Fără îndoială, și pentru generația Spring 2024, sunt mașini mai bune ca performanțe, mai bune ca autonomie, mai potrivite pentru o familie mare, cu spațiu interior mai mare. Mai ieftine e criteriul mai dificil, pentru că pentru o electrică deja vorbim de categoria cea mai de jos a prețului.
La finalul zilei, după experiența noastră cu Dacia Spring 2024 pe drumurile din Bordeaux concluzia a fost simplă pentru mine: e o mașină amuzantă, care nu te întristează, cu un design îmbunătățit și esența necesară pentru a te deplasa în oraș la nevoie.
Conform datelor Dacia, clientul de Dacia Spring face zilnic 37 de kilometri și viteza de deplasare medie este de 37 km/h. Motivul e simplu, oamenii fac drumul de acasă la serviciu și poate câteva opriri pe drum.
Ce urmează să citești trece dincolo de un test drive, pentru că eu nu sunt jurnalist auto. Ne uităm din perspectiva sustenaiblității, iar experiența mea vine din zona de tehnologie cu adevărat. Dar luând aceste două aspecte la un loc, voi încerca să vorbesc oamenilor ca mine și ca tine, nu celor care nu ar întoarce capul înspre Dacia Spring pentru că vor o mașină pe combustie, hibrid, mai mare, mai luxoasă, mai second-hand.

Vom aborda lucrurile astfel:
- Ce vezi din exterior la Dacia Spring?
- Caracteristicile tehnice
- Ce poți să vezi odată ce te urci în Dacia Spring?
- Performanțe și autonomie din experiența noastră cu ea
- Pentru cine este această mașină?
- Alte aspecte sustenabile pe care nu le-am menționat anterior
- O concluzie
Cum arată Dacia Spring?
Dacia Spring împrumută din cheia de design a noului Duster. Deși rămâne o mașină mică, de oraș, aparența este de mini-crossover agresiv, cu linii brutaliste și cu faruri care arată ca o rachetă, adică Y, la fel ca la Duster. Spring a avut o evoluției a designului înspre note mai agresive, dar care păstrează un caracter jucăuș, de mașină de oraș. Știi, nu ți-e frică de ea, dar te face să zâmbești.
Personal sunt un fan al liniei aceasta de design pentru că arată foarte integrat, de la sigla Dacia, faruri, bara față, elementele de plastic negru din jurul roților, dar și benzile de culoare neagră de pe lateral și din spate, care imită fibra de carbon, dar nu sunt din acest material, fiind un colant. Pe lateral și în spate acestea sunt completate de numele mașinii, Spring, afișat pe ele. Blocurile optice sunt LED atât în față, cât și-n spate.

De asemenea, atât în față cât și-n spate vezi autocolante ce dau impresia unei schițe a orașului, un element din nou jucăuș al designului ce te duce cu gândul la scopul acestei mașini. Protecțiile laterale sunt negre și mate, în așa fel încât să fie ușor de înlocuit și ușor de zgâriat dacă e cazul, atunci când te miști în oraș, ca să nu fie o cheltuială suplimentară.
Ca să nu mai fie chiar o jucărie, jantele de 15 inci sunt disponibile standard pe echiparea Extreme, cea de top, dar ai și 14 inci ca și până acum. Jantele de oțel au un design care continuă linia mașinii și au un design agresiv, în timp ce oglinzile în culoarea cuprului sunt un element interesant care personal nu mă atrage extrem de mult, deoarece chiar și pe modelul testat de mine, în culoarea aceasta Safari, au părut că nu sunt de acolo.
Concluzia mea subiectivă? Designul este unul mult mai modern acum, împrumutarea liniei de design de la modelele mai scumpe de la Dacia e o adiție pe care o salut. Mașina, în ziua pe care am avut-o la dispoziție, mi-a dat o impresie jovială, ceea ce caut chiar și de la o unealtă.

Cum te simți în interiorul Daciei Spring?
Ei bine, odată ajuns în interior ai parte în continuare de o linie de design inspirată de celelalte modele Dacia. Cu toate acestea, simți zonele unde s-au făcut economii. Primul lucru de spus important este că nu e o mașină pentru oameni corpolenți. Eu m-am simțit excelent în ea, dar am 76 de kilograme, 181 de cm și nu am simțit că e o mașină prea mică, mai ales în față. Dar pentru oamenii corpolenți poziția de la volan poate fi înghesuită.
În interior lucrurile sunt noi, cu o planșă de bord nouă. Avem un plastic dur din care e făcut bordul și panourile laterale, așa cum ne așteptam de la o mașină de această dimensiune. Însă apreciez elementele care fac din interior unul simpatic. Panoul central are un sistem de entertainment de 10 inci și bordul digital este de 7 inci. Sub ele ai elemente de culoare necesare mașinii - un verde militar pentru panoul ce înconjoară fantele de aerisire, elemente de cupru în formă de Y, văzute și pe faruri, pentru gurile de aerisire, butoane pentru controalele aerului condiționat. Elemente albe de culoare sunt în jurul bordului digital și al spațiilor de stocare, dar și în jurul joystick-ului pentru introducerea mașinii în Drive. Partea colorată a bordului se adaptează diferitelor culori în care vine mașina.

Volanul este unul inspirat de alte modele Renault și Dacia, nefiind perfect circular, ci având partea superioară dreaptă. Pe volan ai și controale pentru meniul digital din fața ta, dar și un control de sunet și apeluri în spate, lângă semnalizatoare. Personal nu sunt fanul acestei forme a volanului, deși realizez că este importantă pentru vizibilitatea în față, dar nici pe Spring, nici pe alte modele din piață nu m-am simțit confortabil cu această abordare. Dar te obișnuiești. Volanul arată prețul mașinii, dar fără să te deranjeze în mână. Plasticul din care e făcut materialul e relativ confortabil și nu transpiri cu mâna pe el, asigură aderență. Ca și la modelul anterior nu ai pornire din buton, ci pornire din cheie, un lucru ce garantează o economie pentru Dacia în costul final al mașinii, dar care rămâne straniu pentru un model full electric.
Avantaj față de generația anterioară. Da, știu, nu s-a reinventat miezul. Volanul este reglabil pe înălțime.
Când intri în mașină te simți bine. Nu m-am simțit într-un model cazon, fără personalitate, ci într-un model care împrumută toate acele lucruri de la frații săi mai mari și le pune într-un compendiu care e tineresc. Odată urcat în mașină nu te simți trist, asta e drept. Și e un lucru bun pentru mine la un asemenea model de oraș.

Unde sunt puncte minus e la modul în care a fost creat spațiul cotierei de pe portieră. Cum spuneam, eu nu am avut probleme, dar dacă ești mai corpolent nu prea știi unde să-ți pui mâna stângă atunci când conduci. Suportul de cot este pus în partea inferioară, așa că poziția este, așa cum ar zice Ion Crăciunescu, nenaturală. Dacă urci cotul pe spațiul de lângă geam e cumva mult prea sus și nici materialul ușii nu este unul care să fie neapărat confortabil. Așa că dacă ești printre cei care se relaxează punând stânga așezată pe ușă, mi se pare că nu ai prea multe opțiuni. Plus că dacă ai un braț mare, nu prea încape acolo. Dacă-ți place sala, mai greu cu Spring-ul.
Scaunele lui Spring nu au fost niciodată un exemplu de confort suprem, dar vorbim de o mașină urbană, nu una de drum lung. Din nou, nu am simțit că sunt cele mai incomode scaune din lume, pe modelul de echipare testat de mine având imitație de piele și material textul. Forma scaunelor este dintr-o bucată, tetieră incorporată. Am încăput bine, dar simțeam nevoia unui suport lateral mai bun pentru viraje. În spate avem o singură banchetă, fără cotieră, cu aceeași estetică și aceeași calitate a scaunelor. De asemenea, în spatele banchetelor față nu ai niciun spațiu de depozitare sau un buzunar. Dar îți voi spune și de ce nu contează neapărat, să zicem.
Un lucru pe care l-am apreciat este că spațiul pe înălțime este mai mult decât suficient pentru oricine are până în un metru 85 de centimetri.
Spațiul spate este suficient pentru copii, pentru o persoană de mici dimensiuni, dar aceasta nu este o mașină de familie în care ne punem 4 adulți și mergem la picnic. În niciun caz. Deși sunt printre cei care nu își țin scaunul în spate mult, am avut dificultăți în a încăpea în spate. Spațiul este destul de mic pentru picioare, iar pe înălțime stai relativ confortabil. E o poziție înghesuită, de așteptat.
Pentru mine Dacia Spring, luând în calcul aceste lucruri, este o mașină de oraș pentru două persoane, pentru cei care au un copil mic sau pentru folosire alternativă cu o mașină mare de familie pentru concedii sau alte aspecte.
Spațiile de depozitare au devenit mai mari în Spring 2024. Portbagajul are un volum de 308 litri, cu 6% mai mare decât generația anterioară și 1.004 litri cu bancheta rabatată. Spațiul suplimentar de depozitare are 33 de litri, având depozitare în uși, în consola centrală, în torpedoul de lângă pasager, dar și în frunk-ul de 35 de litri, suficient pentru cumpărături.
Amănunte simpatice și moderne mi se par accesoriile numite YouClip. Practic acesta pornește de la un suport care este montat în diferite locuri, din torpedo sau pe consola centrală. Se pot pune acolo accesorii printate 3D (chiar și de către tine dacă știi asta) care pot însemna un suport pentru pahar, un cârlig de ancorare pentru cumpărături sau o lumină pentru consolă. Accesoriile compatibile YouClip se pot cumpăra și mi se pare o abordare sustenabilă interesantă și practică, pentru că permit un grad de personalizare al interiorului.

Mașina are echiparea Extreme și cea Expression, iar pe acestea două ai ecranul central de 10 inci și navigație prin Here Maps, de calitate. De asemenea, ai conectivitate Apple CarPlay și Android Auto și două porturi USB-C.
Concluzia mea? Interiorul este simpatic și jovial, de bază, are lucrurile care sunt standard - un sistem de entertainment bun, o poziție de condus îmbunătățită, scaune decente, dar cu limitări la spațiul lateral pentru șofer și spațiul pentru pasageri. Bună pentru transportul personal în oraș.
Performanțe și autonomie
Spring vine în două versiuni de motorizare, cu 45 de cai și 65 de cai. Motorul de 65 e disponibil pe dotările Expression, cea intermediară, și pe cea Extreme. Motorul de 45 de cai e disponibil pe echiparea Essential, dar și pe Expression.
Să dăm cifrele la o parte. 125 de kilometri pe oră viteză maximă. 19,1 secunde până la 100 de kmh pentru motorul de 45 de cai și 13,7 secunde pentru motorul de 65 de cai.
Cum se comportă mașina aceasta? Stai ușor, că nu e o mașină să faci tu șmecherii în curbe, ci o mașină urbană. În primul rând, dincolo de un volan nou, de o setare mai bună a virării, o coloană de direcție nouă și anvelopele de 15 inci, mașina are o rază de bracaj îmbunătățită. Practic, ca să ieși din spații de parcare înguste, ca să întorci, ca să ieși din parcarea supermarketului. Raza de virare este de 4,8 metri.

Spring 2024 este sprintenă până la 80 de kilometri pe oră, fie că ești un om care vrea să meargă la consum sau pleci energic de pe loc. Unde începe să dea semne de lene este de la 80 de kilometri pe oră în sus, pentru că ajungerea de la 80 la 100 este relativ lentă. Cu toate acestea, mașina este destul de sprintenă pentru a face depășiri la viteze rezonabile fără nicio problemă. Am avut la dispoziție modelul de 65 de cai, deci lucrurile sunt mai lente pentru cel de 45 de cai, dar acela e un model 100% pentru oraș.
Dar hai să ne gândim cum vei folosi mașina asta. Ești la intersecție și vrei să pleci. Va pleca rapid. Ești în trafic, mergi cu viteză medie mică, atunci ai consum redus, confort și nu ai o jucărie cu tine. Chiar și la drum mediu spre lunguț ai până la 125 de kmh, ceea ce înseamnă că ajungi la casa de la țară fără probleme, că te descurci. Vorbim de o clasică cutie de viteze cu o singură viteză, dar care este setată bine pentru nevoile urbane ale mașinii. În oraș am simțit Spring ca o mașină mai relaxantă de condus decât un model de combustie sau decât modele mai scumpe. Până la urmă în oraș ai nevoie doar să meargă.
La drum lung mașina este mai bine izolată fonic și nu simți tot din jurul tău. De obicei viteza pe care am avut-o pe drumuri a fost de 80-85 de kmh respectând limitele de viteză de pe drumurile de lângă Bordeaux. Nu m-am simțit cu nimic mai prejos față de cei din jurul meu, dar da, trebuie să iei în calcul contextul dacă o iei în România. Te vor depăși oameni, dar tu se vei simți bine în ea.

Modelul anterior era cunoscut pentru faptul că se simțea dezechilibrat în viraje. Cu ajutorul anvelopelor de 15 inci, lucrurile stau mai bine aici, dar ia în calcul faptul că suportul scaunelor nu este excepțional, așa că te vei plimba un pic prin interior în viraje. Am avut ocazia să testez acest lucru într-o pădure de lângă Bordeaux, plină de viraje ondulate. Ducând Spring la 105 - 115 kmh am reușit să intru în viraj cu 100 de kmh și deși nu e neapărat confortabilă, a stat acolo bine, fără să se simtă prea moale și prea flexibilă. Nu e o folosire pe care o recomand în mod normal, dar nu m-a speriat în viraje, ceea ce e important.
Suspensiile sunt un punct unde nu excelează Spring, fiind destul de dure, așadar mai ușor la limitatoarele de viteză sau la gropi.
Bateria are o capacitate folosibilă de 26,8 kWh conform informațiilor Dacia.

Am condus mașina atât în medii urbane puțin aglomerate, dar și pe drumuri între localități, atât drumuri naționale, cât și o parte de drum expres. Consumul mediu pe care l-am obținut în cele două sesiuni de condus a fost de aproximativ 12,3 - 12,5 kWh/100 de kilometri.
Autonomia declarată a mașinii este de 225 de kilometri, estimarea mea din condusul de acest tip fiind că m-aș fi dus aproape de 210 kilometri. Nu bați recorduri cu aceasta, dar e suficient pentru o săptămână de condus în oraș.
De asemenea, față de modelul anterior, Dacia Spring introduce modul de condus B Drive. Acesta are frână automată pentru recuperarea energiei și extinderea autonomiei. Am folosit jumătate din traseu și am apreciat faptul că odată ce te obișnuiești cu el e un mod de condus relaxant și pe care-l poți controla ușor din pedala de accelerație.
Consumul obținut de mine, important pentru oricine dorește o mașină mică, sustenabilă și care să nu te coste prea mult a fost folosind aerul condiționat jumătate din drum (nu din nevoie, ci pentru că era răcoare afară). Dacă pornești aerul condiționat estimarea obținută este înspre 13,1 kWh, ceea ce duce autonomia la 190 - 200 de kilometri.
Concluzia mea personală? O mașină ca o unealtă care-și face treaba în medii urbane, relativ confortabilă de condus, izolată fonic mai bine și care stă mai bine pe șosea.

Pentru cine este această mașină?
Revin la titlul meu. Pentru că atunci când testez ceva, mă gândesc mereu pentru cine este. Poți să-ți dorești ceva mai mare și e perfect ok. Poți să nu ai infrastructură de încărcare și e perfect ok. Vrei ceva mai confortabil sau versatil. Dar titlul meu e pentru cei care au nevoi simple de la mașini, cei care stau cu ea în parcare mult, care nu o folosesc mai mult de două persoane. Mă uit la mine. Am o mașină în care am dus o singură dată în 3 ani mai mult de o altă persoană. O folosesc pentru cumpărături și pentru a ajunge la birou uneori. Singurul aspect suplimentar e că fac roadtrip-uri, așa că mă ajută și am nevoie de spațiu de bagaje mai mare.
Dar… chiar vrei mai mult?
Pot să-mi imaginez eu argumente aici pentru care să vrei altceva. Am cel puțin 30 pe care ți le pot înșira. Că nu vrei mașină nouă, că te duci pe un SH mai ieftin, că nu vrei motor electric, că nu dai doi bani pe sustenabilitate. Dar voi face o comparație cu telefoanele. Poți avea un iPhone 15 sau un Samsung Galaxy A15. iPhone-ul face poze mai bune, are baterie mai bună, ecran mai rapid, materiale mai bune, tot felul de dotări software complexe. Dar Samsung Galaxy A15 e un model de pe care intri pe rețelele sociale, faci poze, vorbești cu cei dragi. Pentru 75% din oameni e suficient.
Pot să-mi imaginez că găsești mașini care au jante din aliaj, calitate mai bună a materialelor din interior, dar din nou. Poate te gândești că aceasta e o mașină produsă în China. Poate zici că decât să dai banii ăștia mai bine cauți ceva de 10.000 de euro. Și la toate argumentele acestea îți voi spune că ai dreptate.
Dar Spring e ceea ce este, nu se vrea mai mult. E o unealtă pentru oraș, un vehicul în care te urci la aer condiționat ca să te duci la muncă. Să te duci la cumpărăturile de weekend. Să îți duci copilul la școală. E mașina secundară pentru cei care vor o mașină de dimensiuni reduse și care nu trebuie să fie nebună și cu performanțe uluitoare. E o mașină a unui cuplu care nu apreciază neapărat să conducă, dar au nevoie de asta. E o mașină pentru cei care vor să descopere lumea electrică. E o mașină secundară. E o mașină de pensionari care vor să se ducă sâmbăta la Obor și la Catena. E un cărucior de cumpărături cool. Își face treaba. E pentru cei care urăsc să cumpere mașini second hand, eu fiind printre ei. Care vor garanție și să nu se gândească la cât trebuie să schimbe distribuția și care uită să schimbe uleiul. Care nu vor să dea mult pe impozit.
Spring are toate minusurile pe care ți le poți imagina dacă o judeci cu ochii greșiți. Dar e o tablă care te mută din X în Y. Și una care are și personalitate. Într-o discuție cu colegul meu Cristi Ioniță am dat următorul argument. Spring este pentru generația noastră ceea ce Daewoo Tico a fost pentru generația părinților noștri. O mașină mică, ieftină, care te ajută să te deplasezi prin oraș și de la care ai nevoie de lucrurile de bază.

Aspecte sustenabile de luat în calcul
Dacia a renunțat pentru acest model la elementele din crom și la pielea de origine animală pe toate modelele sale, așa că și Spring este proiectat în această mentalitate.
De asemenea, dincolo de consumul pe care l-am menționat și faptul că reușești să duci o săptămână cu o singură încărcare, Dacia Spring rămâne un model foarte ușor, de doar 984 de kilograme pe Extreme, fiind singurul electric care are mai puțin de o tonă, iar greutatea a crescut cu doar 6 kilograme față de generația anterioară, după ce s-au introdus noi sisteme de siguranță.
Dacă e să facem lista sustenabilă, consumul mic intră aici, frânarea regenerativă cu B Drive și încărcarea la curent alternativ de 7 kW. Nu e cea mai rapidă, dar la o priză casnică poți încărca de la 20 la 100% în 11 ore sau în 4 ore cu un box de 7 kW. Opțional poți achiziționa un încărcător de curent continuu la 30 kW, cu încărcare rapidă până la 80% în 45 de minute.
Un aspect simpatic, care aduce o discuție interesantă cu prietenii care văd mașina e că Spring poate să fie un încărcător de dispozitive. Nu, nu că încarci telefonul la USB-C-ul din mașină, ci mașina are un încărcător Vehicle to Object prin care poți să alimentezi alte dispozitive electrice, ca un mic generator al tău. Fie că pui în priză un … espressor, așa cum a arătat Dacia, fie un grătar electric sau un ventilator atunci când ieși la grătar. E o opțiune care nu va fi folosită de foarte multe persoane, dar e una simpatică. Uite, măcar poți să pui în Spring power washer-ul când speli mașina. Sau cealaltă mașină a familiei.
Conform testelor Green NCAP, care măsoară impactul automobilului asupra calității aerului, Dacia Spring a primit 5 stele. Dar nu e o noutate, în 2023 Spring a fost numită Best Car la Green NCAP 2022.

Concluzia mea finală?
Clientul de Spring face 37 de kilometri pe zi în 4 călătorii. 75% își încarcă mașina acasă. 93% din cei care au Spring sunt la prima mașină electrică.
Dacia Spring Essential cu 45 de cai pornește de la 16.900 de euro, iar versiunea Extreme de 65 de cai costă 19.900 de euro. Cu un ecotichet, pornim de la 11.500 de euro practic, un preț extrem de competitiv în peisajul actual.
Am pornit cu preconcepții și eu la Spring. Că e lipsită de haz. Că e o tablă electrică ieftină. Dar e o mașină simpatică, e o mașină cute de oraș, o mașină care-și face treaba. Cum ziceam, poți găsi toate modelele de pe piață care să fie mai bune decât Spring, fără îndoială. Și poți găsi argumente pentru care nu e pentru tine.
Dar până la urmă, chiar ai nevoie de mai mult?
Any thoughts?