22 Mai 2026China găsește o întrebuințare ingenioasă pentru emisiile de la centralele pe cărbuni
China transformă emisiile centralelor pe cărbune în îngrășăminte agricole, printr-un proces industrial care captează gazele rezultate din ardere și le reutilizează în producția de fertilizatori. Sistemul a fost testat într-o centrală din Ningbo, provincia Zhejiang, iar compania care dezvoltă tehnologia susține că instalația poate capta aproximativ 10.000 de tone de CO2 anual și produce circa 30.000 de tone de îngrășământ pe an.