Desfășurat în peste 180 de școli din întreaga țară, programul a implicat peste 6.000 de elevi din clasele primare, care au participat la activități interactive și exerciții practice, dezvoltate pe principiul applied learning și adaptate nevoilor de învățare ale copiilor cu vârste între 6 și 10 ani.
Cadrele didactice au avut la dispoziție un kit educațional complet – în format fizic și digital, prin platforma JA Learn – cu ghiduri, caiete de lucru și exerciții interactive. Materialele au fost gândite pentru a putea fi integrate flexibil, fie în ore opționale, fie ca activități complementare disciplinelor de bază.
Elevii au învățat cum să aibă grijă de sănătatea lor prin activități practice
În timpul activităților desfășurate împreună cu profesorii, elevii au avut ocazia să exploreze, prin experiențe directe, ce înseamnă să ai grijă de propria sănătate – de la înțelegerea emoțiilor și a alegerilor alimentare până la integrarea mișcării în viața de zi cu zi. Lecțiile interactive i-au ghidat să conștientizeze rolul igienei în prevenirea îmbolnăvirilor, să descopere beneficiile activităților fizice asupra stării de bine și să reflecteze asupra comportamentelor zilnice, precum timpul petrecut în fața ecranelor.
Totodată, au exersat rutine sănătoase și atitudini constructive, adaptate vârstei și nivelului lor de dezvoltare.
„Prin parteneriatul cu Junior Achievement România, am reușit în acest an școlar să sprijinim peste 6.000 de elevi în formarea unor obiceiuri sănătoase și a unui comportament responsabil și preventiv, demonstrând astfel că investiția în oameni și în comunități rămâne una dintre cele mai valoroase contribuții pe care o putem aduce în România”, a declarat Fady Chreih, CEO-ul Rețelei Private de Sănătate REGINA MARIA.
„Aceste experiențe interactive le-au oferit oportunitatea de a dezvolta obiceiuri sănătoase și abilități esențiale pentru viața de zi cu zi”, spune unul dintre profesorii de la Școala Gimnazială Lucian Blaga, Jibou, Sălaj.
Din 2020 și până astăzi, proiectul „Ora de sănătate” a reunit peste 31.000 de elevi din 410 localități din mediul urban și rural în jurul unor activități care încurajează obiceiuri sănătoase, conștientizarea importanței prevenției și asumarea unor comportamente benefice pentru starea lor de bine.
Any thoughts?